Süsivesikud

Süsivesikud ehk sahhariidid on kõige levinum orgaaniliste ainete rühm looduses (kuna siia kuulub ka tselluloos).

Nimetus süsivesikud tuleneb sellest, et sahhariidide koostises on süsinik, vesinik ja hapnik ning vesiniku ja hapniku suhe on sama, mis vee molekulis (2:1).

Tihtipeale kasutatakse süsivesikute asemel ka nimetust suhkrud, kuid seda võib kasutada ainult magusate süsivesikute puhul.

Süsivesikud on organismi põhiliseks energiaallikaks. Toiduga süsivesikutest saadav energia on peamiselt tärklisest ja suhkrutest ning vähem kiudainetest ja suhkuralkoholidest. Peamised süsivesikute allikad on teraviljad ja kartul. Puuviljad, puuviljamahl, marjad ja piim annavad samuti suhkruid (mono- ja disahhariide).

Süsivesikud sobivad hästi päeva alustamiseks. Hommikusöök peaks andma energiat kogu algavaks päevaks ja tekitama hea enesetunde. Süsivesikud ja valgud on hommikuks hea algus, kuna käivitavad öise pika pausi järel ainevahetuse ja transpordivad kehas energiat lihastesse ja ajju. Öösel on organism juba talletatud süsivesikuvarud ära kulutanud. Kui jätta hommikusöök vahele, hakkab organism lagundama vanemaid varusid ega ole seega piisavalt efektiivne, takistades õppimist, tööd ja keskendumisvõimet. Kui süüa aga hommikul häid, aeglaselt imenduvaid süsivesikuid, saab organism neid kohe kasutama asuda ja midagi rasvana ei talletata.

Oluline on seega vaadata, milliseid süsivesikuid süüa. Energia võiks tulla puu ja- köögiviljast ühelt poolt ja teiselt poolt kvaliteetsest täisteraviljast. Täisterapudrud, -leivad ja -riis on imehead, samuti kaunviljad, millest inimene saab lisaks väga väärtuslikke kiudaineid ja mis aitavad seedimist soodustada.